Měsíc férových cen - Adventní kalendář

Adventní kalendář ......... proč stojí tolik???

Každoroční záležitost, která má kouzelnou moc. Pro rodiče, kteří si při jeho balení a chystání uvědomují, že už se Vánoce opravdu přiblížily a poprvé na ně doma dýchne vánoční atmosféra. A pro děti, které si díky němu umí představit, kolik dní ještě zbývá do onoho Velkého dne. Pro děti, které se každý den těší na maličký dáreček, nebo mlsandu, které jim (možná nějaký) skřítek přichystal a který jim pomáhá připomenout kouzlo Vánoc.

My, jako rodiče moc dobře víme, jak je příprava takového adventního kalendáře náročná. A od té doby, co máme Lyopotraviny si to uvědomujeme mnohonásobně výrazněji :)! Původním impulsem byl fakt, že závislost / návyk vzniká, pokud něco opakujeme každý den po dobu 21 dní. A dvakrát tak dlouho se takové závislosti i zbavujeme. A vzhledem k tomu, že advent má 24 dní, tak je tady obrovská pravděpodobnost, že si děti vybudují za tu dobu závislost na sladkostech, či čokoládě plné cukru. A o to my zkrátka nestojíme, hlavně ne pro naše děti a zjistili jsme, že Vy také. Takže proto vznikl náš Adventní kalendář plný lyofilizovaného ovoce a dnes už i dalšího zdravého mlsání, které vyrábíme.

Celý proces výroby našich sladkých, ale zároveň zdravých adventních kalendářů začíná už v březnu nákupem papírových sáčků s hliníkovou vrstvou uvnitř, které všechny vlastnoručně zdobíme. Každý rok připravujeme přibližně 40 - 50 sad. To je cca 1200 sáčků… Hezky jeden po druhém. Potiskáme razítky, která jsou pečlivě vybírána tak, aby na nich nebyly „americké“ symboly Vánoc, je potřeba nakoupit razítkové barvy, zadat výrobu překližkových čísel místnímu výrobci, nakoupit stuhy, mašle, dřevitou vlnu, jutové provázky, náboje do tavné pistole, zařídit obrovské množství krabic, ve kterých kalendář posíláme, balící papír a stretch fólii, do které balíčky finálně balíme a posíláme je k vám domů. Tohle všechno se dělá přibližně do července ve volných chvílích mezi odbavováním klasických objednávek a obsluhováním na festivalech a trzích. Se zdobením mi pomáhá má maminka, která pro Vás také ručně tiskne Balíček od Mikuláše. Je potřeba také každý sáček ozdobit dřevěnými doplňky a navázat všechna čísla, který se pak na sáčky lepí. No, je to pěkná fuška, co Vám budu povídat ????

Když je vše nachystáno, začíná akorát sezóna naskladňování ovoce, takže musíme myslet na zásoby i do adventního kalendáře i Mikulášských balíčků. Vše ručně čistíme, odpeckováváme, krájíme a nakonec lyofilizujeme. Letos se v balíčcích ukáží dokonce datlové pralinky (recept našich dětí) a skvělá kokosová mňamka s lyofilizovanými malinami. To je oproti loňskému roku novinka. Samotné sušení je časově nejnáročnější fází. Sušení a následné balení musí být dokonale naplánované, protože ovoce nesmí být dlouho na vzduchu, aby bylo stále krásně křupavé, jak to máte rádi. Zároveň se vše odvažuje ručně. Každý balíček obsahuje 5 - 10 gramů ovoce. Každý jeden balíček vezmeme do ruky, odvážíme a přesypeme. Na to žádné stroje nemáme. Opravdu to vše děláme ručně a každý balíček vážíme zvlášť.

Po této titěrné fázi už je to brnkačka :), by si nejeden pomyslel, ale v této fázi přichází asi největší stres. Máme všechny balíčky? Nevynechali jsme nějaké číslo? Spočítali jsme všechny čísla správně? No a samotné skládání do krabic je učiněné peklo na moje záda :D. Každá krabice se naplní až po okraj dřevitou vlnou, která také pochází z nedaleké firmy. Vlna musí být opravdu až po okraj, aby se sáčky, které pečlivě vyrovnáváme pěkně jeden vedle druhého a postupně, jak jdou za sebou, nesesunuly. Když tam dáte vlny málo, vše se při převozu k majiteli rozhází ☹. Protože jsme zastánci recyklace, v průběhu roku schraňujeme od sousední firmy krabice, které se dokonale hodí pro naše kalendáře. Skladujeme je v garáži a když už není místo, přiblíží se Vánoce. Těší nás, když krabicím dopřejeme ještě minimálně jednu další cestu napříč republikou. A jsou skvělé pak i na skladování perníčků, nebo cukroví, tak doporučujeme určitě schovat do dalších Vánoc!

Až je vše zkontrolováno (a většinou doplněno o pár chybějících balíčků – jednou jsme museli dozdobovat několik kusů – to je pak už fakt na palici :D) a jsou naplněné krabice, zavřeme je, zabalíme do balícího papíru, zavážeme stuhou, navážeme cedulku se jmenovkou, případně popíšeme podle přání zákazníka a zabalíme do potravinové folie, aby balík došel čistý a v pořádku. 

Takhle krásný a připravený adventní kalendář je kompletně nachystaný na předání Vašim dětem, nebo komukoli, komu jste si ho vysnili. (Zas ještě jedna perlička: Jednou přišel požadavek, abychom balící papír nelepili, protože si jeden pán vymyslel, že do posledního balíčku dá zásnubní prstýnek. No, po pravdě, já ho teda fakt obdivuju, já bych to vykecala už asi na Mikuláše :D). Na vás zůstane jen opatrné sundání folie, aby se nepotrhal balící papír :).

Asi nemá smysl vypisovat, co kolik stojí ohledně materiálu, času, povinných odvodů, energií a .... , asi je všem jasné, že takový kalendář má snad nespočitatelnou cenu, takže jsme ji určili hodně pocitově. Věříme, že udělá opravdu radost :)

A kdo si schová sáčky a neponičí je, může si další rok dokoupit už jen náplň a sám si ho doma naplnit :)

Mějte se moc krásně a prožijte (letos) ten nejkrásnější advent se svými miláčky!

Leňa Bláhová