VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI, v dnešních dnes prochází eshop aktualizací. Pokud Vám nebude cokoli fungovat, moc se omlouváme, ale určitě již brzy dáme do pořádku :)

Lyofilizace

Slovo LYOFILIZACE se na našem webu i facebooku neustále opakuje, ale co to vlastně je?

Velmi zjednodušeně řečeno – sušení potravin mrazem. Někomu tato odpověď stačí, ale někdo chce vědět více, stejně, jako jsme byli zvědaví i my.

Co to tedy lyofilizace je, když ji začneme studovat trošku podrobněji?

Lyofilizace je proces, kdy potraviny hluboce zmrazíme, vytvoříme vakuum a následně je začneme ohřívat. Díky nízkému tlaku a teplotě, začne voda v potravinách vřít a odpařovat se.

Můžeme si to představit i na modelu, který všichni bezpečně známe, když jsme lezli na Mont Everest a chtěli jsme si uvařit čaj. Díky nízkému tlaku, sníženému obsahu kyslíku a velmi nízkým teplotám, hluboko pod bodem mrazu, nám voda začala vřít dříve, jak ve 100°C, jak jsme zvyklí. A právě toto se děje i v lyofilizátoru.

Co se děje s potravinami?

Díky odpařování vody z potravin, při takto nízké teplotě, neztrácí žádné živiny, ale pouze vodu. Tím se dehydratují, nepodléhají zkáze a zůstávají se všemi svými vlastnostmi. Vitamíny se nevytrácí, jako když si budete sušit např. ovoce v horkovzdušné sušičce, kdy se ovoce zahřívá při teplotách vyšších, jak 50°C.

Proč je lyofilizace tolik žádaná?

Dá se říci, že řádky výše hovoří za vše, ale lyofilizované potraviny mají ještě další úžasné vlastnosti, a to rehydrataci a velmi nízkou váhu, a proto jsme se rozhodli české potraviny pro Vás touto technologií upravovat, abychom nebyli odkázáni na ovoce, zeleninu atd. z dovozu, ale mohli si dopřávat naše kvalitní potraviny i v zimních měsících, třeba právě na Mont Everestu (ani nepoznáte, že s sebou nesete takovou dobrotu), nebo jen tak na hřišti jako pochoutka pro děti.

 

Těšíte se, až ochutnáte?

 

Leňa

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení